Compagno a deraiat Rapidul în Bănie. Știința a câștigat cu 1-0 și este liderul campionatului!

FC Universitatea Craiova a făcut un joc perfect tactic sub bagheta lui Eugen Trică.

compagno gol rapid 2

Eugen Trică a pregătit perfect meciul cu Rapid și i-a predat o lecție tactică lui „Miță" Iosif, din care în mod sigur antrenorul giuleștenilor nu a înțeles nimic. Cu jucătorii alb-albaștrilor pregătiți fizic foarte bine, lucru spus după joc în direct la Digi Sport chiar și de Marius Șumudică, Știința a luptat exemplar din primul până în ultimul minut. Dar mai bine spus, din minutul 62, atunci când leii din Bănie au rămas în 10 oameni, alb-albaștrii au luptat cu inima și cu toate forțele lor pentru fiecare metru de teren.

Revenind la meci, Trică a citit foarte bine jocul Rapidului și i-a blocat excelent pe benzile laterale pe giuleșteni, iar Sefer, cel care a reușit să marcheze la Timișoara cel mai ușor gol al său din carieră, a fost inexistent în Bănie. La rândul lor, Baeten și Dragoș Albu au fost imbatabili la mijlocului terenului și au blocat excelent jocul pe centru al Rapidului. Astfel că, după ce Compagno a avut o primă șansă de gol în mintul 11, un minut mai târziu, după o fază șnur, care a produs centare perectă de pe stânga a lui Huyghebaert, același Compagno a înscris pentru 1-0 și în mod sigur ar fi aruncat stadionul Ion Oblemenco în aer dacă spectatorii se aflau în tribune. Dar totuși Peluza Sud 97 era în afara stadionului, iar atmosfera a fost incendiară atât înainte de gol, dar mai ales după golul Științei.

albu bucurie 1

Alb-albaștrii au avut în minutul 19 șansa de a duce scorul la 2-0, dar șutul trimis din săritură de către Baeten a nimerit bara porții lui Moldovan. În minutul 36, Rapidul dă semne că totuși se află pe teren, și nu la Timișoara, dar Pănoiu șutează anemic, iar mingea se duce în brațele lui Mario Enache.

La pauză s-a intrat la cabine cu 1-0, iar în al doilea mitan „Jose„ a jucat din nou tactic foarte bine, deși Iosif se afla și el pe bancă, dar cum a spus Marius Șumudică nu a fost un antrenor viu așa cum a fost pe banca Științei Eugen Trică. În schimb, jocul pe teren este unul bărbătesc, Ispas și Paramatti bagă alunecare după alunecare, dar în mintul 55 fundașul italian al Științei vede primul cartonaș galben după o intrare asupra lui Pănoiu. În minutul 62 Lorenzo Paramatti a văzut cartonașul roșu direct pentru un presupus atac violent asupra lui Lazăr, cu cotul în piept, la un corner al oltenilor, înainte de execuție. La reluările Tv nu s-a văzut clar lovitura pe care arbitrul Lucian Rusandu i-a spus italianului că a făcut-o. Însă, după ce oltenii au rămas în 10, Trică decide să îl scoată de pe teren pe Bălan, cel care a depus pe teren un efort incredibil atât cât s-a aflat pe gazon și l-a introdus în defensivă pe Gugu.

bucurie fcu rapid 1

Însă, pe teren alb-albaștrii luptau pentru fiecare minge cu o determinare de olteni adevărați iar rapidiștii nu au reușit să facă nicio fază periculoasă, deoarece benzile Științei au blocat mai toate acțiunile lor anemice de atac. Astffel că FC Universitatea Craiova acumulează 45 de puncte și pune trei lungimi peste Rapid în clasamentul Ligii 2.