Crețu a recunoscut după faza cu Diallo: „Am fost mai șmecher!" FC Universitatea Craiova-FCSB, 0-1!

FC Universitatea Craiova a pierdut pe teren propriu cu FCSB, 0-1, iar Crețu a recunoscut că s-a aruncat în careu la faza cu Diallo.

compagno

Face ce face și Știința ajunge din păcate din nou la mâna arbitrilor. Cu o altă atitudine față de meciul de la Pitești, alb-albaștrii au intrat pe teren cu gândul să lupte pentru fiecare metru de gazon și le-au închis perfect toate culoarele elevilor lui Edi Iordănescu. Astfel, FCSB, cu toate "vedetele" pe care le-a transferat în ultimele două spătămâni, a reușit să dea în primele 45 de minute de joc doar un singur șut pe poartă prin Cordea. Dar Mogoșanu este la post și respinge spectaculos.

Însă, în partea a doua a jocului, arbitrii își intră din nou în rol și indică și în acest meci o nouă lovitură de la 11 metri împotriva Științei, iar Keșeru a transformat-o cu mari emoții. Arbitrul de centru Iulian Călin, care nu a fost sigur că trebuie să fluiere la faza respectivă, o face totuși după ce colegul său de la tușă îi semnalează un presupus fault a lui Diallo la Crețu. Și cum după VAR trebuie să mai stăm cel puțin 10 luni, așa cum Deaconu a declarat recent, Știința se află din păcate din nou doar la mâna arbitrilor de pe teren.

La finalul jocului fundașul dreapta al roș-albaștrilor a declarat: „Am fost mai șmecher: L-am simțit pe Diallo că vine în viteză din spatele meu și m-am aruncat." Această declarație spusă cu zâmbetul pe buze în fața camerei TV, de către jucătorul lui Iordănescu, spune totul.

sidibe

Revenind la joc, totuși pe plan ofensiv Știința nu prea a contat în meciul cu FCSB, iar Albu a prins primul șut pe poartă al oltenilor abia în minutul 68.

Dar mai devreme a avut loc un gest pe care Sidibe s-ar putea să îl plătească destul de scump. În minutul 65, jucătorul din Coasta de Fildeș este înlocuit de Raicea iar în drum spre vestiare acesta începe să dea cu piciorul prin tot ce îi iese în cale, iar ulterior se dezbracă de tricoul sfânt al Științei și îl aruncă pe jos. Evident că Adi Mutu nu avea cum să vadă toate aceste lucruri deoarece era concentrat la meci, iar după ce îi trimite pe teren pe Compagno și Vieira cei doi sunt la un pas să facă faza golului egalizator la ultima acțiune de atac a jocului. Italianul îi prelungește cu capul pe spate mingea portughezului, dar acesta nu reușește să o ajungă și să o trimită în plasă.

Astfel, FCSB pleacă din Bănie cu toate cele trei puncte după un joc în care nu a strălucit deloc, iar Știința se pregătește acum de meciul din Cupa României cu Petrolul.

Echipele de start:

FC Universitatea Craiova: Mogoșanu – Negru, Diallo, Kovacic, Bușu – Asamoah, Albu, Marquet – Ondaan, Bălan, Sidibe
Rezerve: R. Popa, Paramatti, Gajic, Bauza, Van Durmen, Pop, Raicea, Hugo Filipe, Compagno
ANTRENOR: Adrian Mutu

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, A. Miron, Vinicius, Radunovic – Olaru, Ov. Popescu, Oct. Popescu – Cordea, Keșeru, V. Gheorghe
Rezerve: Straton, Haruț, Șut, Budescu, Dumiter, I. Cristea, I. Stoica, Oaidă, Musi
ANTRENOR: Edward Iordănescu