Reduta de la Mioveni nu a fost cucerită. Mioveni - FC Universitatea Craiova, 0-0!

Andrea Compagno și Claudiu Bălan au ratat cele mai mari ocazii ale partidei.

cb mioveni

Eugen Trică a pregătit foarte bine tactic partida de la Mioveni și era decis să cucerească "zidul chinezec" al lui Alexandru Pelici, dar antrenorul te poate duce cu tactica sa până în prejma careului de 16 metri, iar de acolo intervine apoi valoarea jucătorilor. Însă este greu să te împui într-un astfel de meci din play-off, dacă nu reușești să marchezi dintr-un 1 metru de poartă, Compagno, min 12, respectiv Bălan, în repriza a doua, atunci când după o reluare cu capul a lui Compagno, și o respingere greșită a lui Popescu, nu a reușit să îl învingă pe poartarul gazdelor din patru metri de linia porții.

Dar revenind la meciul de la Mioveni, Știința l-a controlat cu autoritate, iar la finalul partidei Alex Pelici, antreorul gazdelor a recunoscut că FC Universitatea Craiova a avut mult mai multe ocazii de gol și este mulțumit că până la urmă echipa sa a scos totuși un punct din acest meci. În prima parte a disputei jucătorii lui CS Mioveni nu au tras niciun șut pe spațiul porții lui Mario Enache. Portarul din Bănie a avut cu adevărat de lucru abia în minutul 82 al partidei, atunci când tânărul Mario Enache a avut intervenția partidei. Mezinul alb-albaștrilor a reușit să îl blocheze cu un reflex senzațional pe experimentatul atacant al gazdelor Blănaru, cel care reluase din șase metri. Mario Enache fusese însă pus la încercare și în minutul 55, dar atunci a reținut în doi timpi.

ANDREEA

Merită semnalată în acest meci și evoluția lui Robert Răducanu, cel care deși nu a avut prea multe reușite pe plan ofensiv, totuși l-a ajutat incredibil de mult în apărare pe Huyghebaert, cel care s-a aflat probabil la cel mai slab meci al său în tricoul Universității. Însă, pe final Marian Stoenac ar fi putut să aducă victoria Științei, dar a tras peste poarta lui Popescu din opt metri lateral dreapta. FC Universitatea Craiova se întoarce cu un punct în Bănie, rămâne pe primul loc în clasament, dar totuși etapa viitoare FCU trebuie să învingă neapărat Poli Timișoara și să câștige până la urmă primul meci pe Oblemenco. La acest joc probabil Eugen Trică nu o să mai poată să stea pe bancă, deoarece a primit la finalul partidei nemeritat cartonașul roșu. Antrenorul alb-albaștrilor s-a întors spre tribune și a reproșat unui om faptul că îl tot înjura, iar arbitrul l-a sancționat pentru acest lucru.

CS Mioveni: Ius. Popescu – Burnea (Șerbănică 71′), Al. Iacob, Gherghe (cpt.), Mar – Rădescu (Oancea 82′), D. Toma (M. Șerban 71′), Sz. Vereș, Coșereanu (Ișfan 65′) – Blănaru (Massaro 82′), Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Ducan – Seb. Ivan, Tib. Coman, I. Tănase
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Universitatea Craiova: M. Enache – Gîț, Gugu, Paramatti, Huyghebaert – R. Negru (Raicea 18′)Dr. Albu (cpt.), C. Cristea , Răducanu (71 Voicu) - Cl. Bălan (Stoenac 89′) Compagno
Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Diakite, Luboya, Vl. Pop, Andr. Ciolacu, Miuțescu
Antrenor: Eugen Trică