Și tu, Cătălin Popa? FC Botoșani-FC Universitatea Craiova, 2-1!

Arbitrul Cătălin Popa a influențat decisiv rezultatul partidei din Moldova.

220425 botosani fcu faza

Nicolo Napoli a așezat bine pe teren Știința în partida cu FC Botoșani iar alb-albaștrii au trecut la controlul jocului, după ce au pus stăpânire pe mijlocul terenului, încă din startul partidei.

Dar, din pacate pentru Știința imediat și-a intrat în rol arbitrul meciului, centralul Cătălin Popa. Acesta nu a fluierat lovitură de la 11 metri, în minutul 7, pentru FCU, după ce Compagno a preluat mingea, a trecut printre doi advesari, dar a fost faultat clar in careu. Popa a trecut peste faza respectivă că și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, tușierul a dormit și el, iar Știința în loc să înceapă partida cu un 1-0, s-a văzut  dezavantajată din nou de arbitraj.

Oltenii au fost apoi conduși de gazde începând cu minutul 39, după o reușită a lui Dican, în urma unei faze fixe. Însă, în minutul 42, Achim, Van Durmen și Bauza ar fi putut aduce egalarea, dar șuturile lor au fost respinse de Pap.

După pauză, Compagno face 1-1 după ce transformă cu siguranță o lovitură de la 11 metri.

Din pacate pentru Știința, FC Botoșani are ultimul cuvânt de spus pe tabelă, tot dintr-o faza fixă. Dawa s-a cocoțat în cârca lui Kovacic și l-a învins pe Popa.

În minutul 71 moldovenii rămân în 10 oameni, după ce Jaja este eliminat pentru cumul de două cartonașe galbene. Pe finalul partidei, Diallo de la Știinta este și el eliminat. Știința se întoarce din Moldova fără niciun punct și se pregătește acum pentru partida cu UTA.

FC BOTOȘANI: Pap – Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu – Haruț, Dican, Papa – Tîrcoveanu, M. Roman II, Souza Silva
REZERVE: M. Contra, Patache, Dragu, E. Florescu, Petkovski, D. Croitoru, Mailat, , Lupeta
ANTRENOR: Marius Croitoru

FCU:  Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Van Durmen, Bauza, Ondaan – Compagno
REZERVE: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Pop, Marquet, Sidibe, C. Albu, Dr. Albu,  Bălan
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)