Remiză cu o ploaie de goluri în al patrulea amical din Antalya!

FC Universitatea Craiova a remizat cu Ried, scor 4-4.

200204 21 fcu ried echipa

AMICAL Antalya. FCU - Ried - Prima repriză

AMICAL Antalya. FCU - Ried - A doua repriză

Știința își continuă seria partidelor amicale din Antalya, iar marți, cu începere de la ora locală 17, alb-albaștrii au dat piept cu austriecii de la Ried.

Adversarii oltenilor se bat la promovarea în prima ligă iar elevii lui Eugen Trică au început foarte bine partida, cu presing sus, și în minutul 30 Leii din Bănie conduceau deja cu scorul de 2-0.

În minutul 27, Raicea a șutat iar un fotbalist al lui Ried și-a deviat mingea în propria poartă. Trei minute mai târziu, căpitanul Claudiu Bălan obține o lovitură de la 11 metri, tot el execută și marchează pentru Știința.

Însă, cu două minute înainte de finalul primului mitan, Negru greșește o pasă la mijlocul terenului, mingea este recuperată de austrieci, iar aceștia pornesc pe contraatac și reduc din diferență.

200204 22 fcu ried faza

În partea a doua a jocului, fotbaliștii lui Ried au forțat egalarea și au condus ostilitățile de pe teren în primele 15 minute ale reprizei. Dar, după ce oltenii au echilibrat  confruntarea, Stoenac a dus scorul la 3-1, în minutul 60, în urma unei pase excelente primită de la Rogoveanu, dar și a unei finalizări pe măsură a mijlocașului alb-albaștrilor. La rândul său, Boția și-a făcut simțită prezența pe teren, după ce a intrat în locul lui Stoenac, iar în minutul 67 a dus scorul la 4-1 pentru FC Universitatea Craiova.

Pe un fond de relaxare al oltenilor, austriecii reușesc să întoarcă rezultatul după ce au marcat trei goluri în 10 minute, dar Raicea ar fi putut să aducă victoria alb-albaștrilor în finalul partidei, însă a ratat o ocazie mare de gol.