Foame de fotbal. FC Universitatea Craiova, galop de sănătate cu Reșița!

FC Universitatea Craiova a câștigat categoric partida amicală cu Reșița, scor 5-2.

200722 compagno

Alb-albaștrii au jucat din nou o partidă de fotbal după mai bine de patru luni de la singurul meci disputat în returul Ligii a treia, cu Șomii Lipova, scor 2-2, iar elevii lui Eugen Trică au arătat pe teren că le-a fost tare dor de acest sport. Antrenorul principal al Științei a vrut să îi urmărească la lucru atât pe jucătorii nou veniți, cât și pe cei aflați în probe, fundașul central lituanian Sigitas și fostul atacant al Rapidului, Ciolacu. Acesta din urmă a intrat pe teren după pauză.

Deși a fost doar un joc amical, elevii lui Eugen Trică au abordat meciul foarte serios, iar supriza plăcută a primului mitan a fost evoluția lui Robert Răducanu, cel care a demonstrat că nu degeaba a jucat în urmă cu câțiva ani în Liga 1, la un moment dat semnase chiar și cu Viitorul, echipa lui Gică Hagi. Cu o capacitate de efort foarte bună, Dan Vasilică scoțând untul din juveți în această perioadă de pregătire, Răducanu s-a făcut remarcat prin raidurile sale de pe partea stângă, dar și prin execuțiile pe care le-a avut în primele 45 de minute. În minutul 28 al primei reprize, atacantul Științei a prins un trasor,  de la 22 de metri, iar portarul Reșiței a trebuit să se recunoască învins.

Destul de promițătoare a fost și evoluția italianului Andrea Compagno, acesta dovedind că Eugen Trică se poate baza pe el în viitorul campionat de Liga 2. Nefiind un atacant care să exceleze prin tehnică, noul turn de control al oltenilor "a băgat capul în contră", iar la mai toate fazele a tras după el câte doi jucători. În plus, în minutul 16, Campagno a reușit să deschidă scorul cu o excelentă lovitură de cap, fundașii centrali reșițeni neputând să îi facă față la jocul aerian. Sigurață în joc au arătat la rândul lor Stoenac și Cristea, primul reușind să marcheze din lovitură de la 11 metri, în minutul 20, printr-o scăriță demnă doar de jucătorii cu mare talent.

200722 raducanu stoenac

Cu mare interes a fost urmărită și evoluția fundașului stânga Jeremy, cel care se vede că a jucat peste 100 de meciuri în prima divizie din Belgia și este de așteptat ca de la meci la meci relațiile sale de joc de pe partea stângă, cu Răducanu, să se sudeze din ce în ce mai bine.

Pop a însris golul patru pentru FCU, minutul 38, iar Boția a dus scorul la 5-0, în minutul 61. Ulterior. reșițenii au marcat și ei de două ori, iar la finalul partidei aceștia au spus că așteaptă cu mare interes luptele oficiale din campionat dintre cele două formații.

În acest meci Eugen Trică a dat șansa să joace la aproape toți fotbaliștii din lotul deplasat la Severin, iar unii dintre aceștia trebuie să se gândească că totuși Liga 2 este total diferită de Liga 3, iar dacă vor să rămână în continuare la FCU, atunci vor avea serios de tras să prindă lotul la meciuri.

FCU se va întoarce la antrenamente iar vineri, de la ora 18.00, la Chiajna, alb-albaștrii vor întâlni Concordia într-o altă partidă de verificare.