Meci interzis cardiacilor, la Severin. Bălan cel de aur. FCU-Dunărea Călărași, 2-1!

FC Universitatea Craiova a învins Dunărea Călărași la Severin, 2-1.

200912 fcu dunarea balan

Drumul spre Liga 1 este greu, dar și unul pe care nu îl recomandăm cardiacilor. Dar, cu toate acestea, fiecare jucător al lui FC Universitatea Craiova luptă pentru fiecare palmă de teren și este decis să își dea viața pentru promovarea Universității în Liga 1. Așa s-a întâmplat și în meciul împotriva formației Dunărea Călărași, liderul clasamentului după primele două etape, iar Știința și-a adjudecat toate cele trei puncte, după un meci de infarct.

Alb-albaștrii au început curajos partida, cu un Călin Cristea în zi mare, acest "Dorel Stoica" al Științei din urmă cu 10-15 ani, iar mijlocașul alb-albaștrilor a "lovit" din nou din lovitură liberă. În mintul 34 al partidei, Cristea a executat magistral o lovitură liberă de la 20 metri, iar balonul a intrat în plasă după ce înainte lovise bara din dreapta portarului oaspeților. Pînă la finalul primei reprize nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar la cabine oltenii au intrat cu 1-0.

200912 fcu dunarea bucurie cristea

La pauză, Nicolo Napoli îl schimbă pe Pop cu Anghelina, iar fostul fotbalist al Mioveniului ar fi putut să facă 2-0, dacă reușea să marcheze din lovitură de la 11 metri. Însă, din păcate a ratat, în minutul 52, iar așa cum este în fotbal ocaziile se răzbună. În minutul 78 Fotescu a adus egalarea pentru Dunărea, total nemeritat. Însă până la urmă Dumnezeu a fost oltean, iar "frații de sânge" ai Științei, Bălan și Raicea, intrați pe teren în muntul 59, au contribuit decisiv la ultima fază a jocului de la Severin, atunci cînd toți fanii lui FCU au trecut de la agonie la extaz. Piticul atomic al Băniei a luat o fază pe cont propriu, iar după ce a corșetat vreo trei adversari i-a păsat excelent lui Bălăn, care a înscris cu sânge rece și a dus trei puncte de aur pentru FC Universitatea Craiova.

200912 fcu dunarea raicea

Cu 7 puncte acumulate  după trei etape, FC Universitatea Craiova urcă pe locul 2 în Liga 2 într-un clasament intermediar, în timp ce Dunărea Călărași mai pică o poziție, pe 3, cu 6 puncte.

FC Universitatea Craiova: Popa – Gîț, Gugu (cpt.), Diallo, Huyghebaert – Cristea, Albu – Val. Munteanu (Raicea 59′),  Pop (Anghelina 46′), Răducanu (Baeten 77′) – Ciolacu (Cl. Bălan 49′)

Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Negru, Al. Munteanu, Blidar, Zimța
Antrenor: Nicolo Napoli

Dunărea Călărași: Krell – Țenea, Wiktorski (Candrea 74′), Șandru (cpt.), Sălceanu – Bedea, Lopez (Fotescu 66′) – Tudoran ( Anghel 66′), Calu ( Sîrbu 46′), Ciucur (Sava 88′) – Bud
Rezerve neutilizate: Began – Puțaru, Mihăiescu, Caragea
Antrenor: Cristian Pustai