Recea-FCU, 3-3. Ştiinţa este liderul Ligii 2, dar arbitrul le-a anulat incorect un gol alb-albaştrilor!

FC Universitatea Craiova se află pe primul loc în Liga 2, 14 puncte.

200920 viitorul pandurii fcu 04 anghelina

Lupta pentu promovarea în Liga 1 este una foarte grea, dar alb-albaştrii sunt decişi să joace cu determinare fiecare partidă, iar acest lucru s-a văzut şi la Recea. Chiar dacă Ştiinţa se întoarce din Mamarureş cu doar un singur punct, punctul respectiv urcă din nou pe FC Universitatea Craiova pe primul loc în clasament, cu 14 puncte. Pe locul doi se află Rapid, 13 puncte.

Revenind la meciul de la Recea, alb-albaştrii fuseseră deja puşi în gardă de înfrângerea Rapidului pe acelaşi teren, iar în primele 30 de minute oltenii au demonstrat, pe un grazon greu, că practică un joc mai bun ca al gazdelor.

Evoluţia de până autunci a fost concretizată şi pe tabelă, atunci când acelaşi Claudiu Bălan a deschis scorul pentru Ştiinţa, din lovitură de la 11 metri, minutul 26. Însă, în minutul 44, căpitanul Ştiinţei, Costinel Gugu Gugu, nemarcat, preia în stânga careului mic pe piept, trage şi Bota parează, mingea îi revine fundaşului oltean, care înscrie apoi din 2 metri. Arbitrul partidei semnalează eronat un heţ al lui Gugu, văzut doar de el. Reluările TV au demonstrat că Gugu a preluat corect balonul pe piept, iar în loc de 2-0, peste două minute se face 1-1. Gazdele obţin un corner la ultima fază a primei reprize, iar după ce Rus centrează perfect, Coman se înalţă de lângă modestul fundaş central Diakite şi reia spectaculos cu capul în plasa porţii tânărului Popa.

200920 viitorul pandurii fcu 20 munteanu

În al doilea mitan, Ştiinţa începe sus meciul, dar apărarea alb-albaştrilor face din nou o greşeală, iar Lubya îl învinge pe Popa, minutul 49, în urma unui contraatac purtat ca la carte de gazde.

Însă Nicolo Napoli nu stă degeaba pe banca tehnică a Ştiinţei şi a mutat imediat, atunci când a văzut că jocul de atac al alb-albaştrilor este şi el într-o oarecare scădere. În minutul 53 tehnicianul italian îi scoate de pe teren Paramatti şi Ciolacu şi îi introduce pe Anghelina şi Raicea. La pauză îl lasase la cabine și pe Huyghebaert, iar în locul acestuia l-a introdus pe Gâţ.

Napoli a fost insipirat cu schimbările, deoarece Anghelina execută magistral o lovitură liberă în minutul 58, iar în mingea s-a dus direct în vinclul porţii lui Bota. În minutul 66, Raicea face un un doi cu Bălan, iar după ce a fost lăsat singur cu portarul Vali Munteanu duce scorul la 3-2.

Însă meciul nu se terminase, iar în mintul 69 apărarea visătoare a Ştiinţei a fost surprisă după o fază lucrată în mod sigur la antrenamente de cei de la Recea. Micaș bate pe jos, în centrul careului, o lovitură liberă din dreapta careului, Romario Rus, nemarcat pune latul și trimite lângă bara din dreapta, spre disperarea lui Robert Popa.

Meciul se termină 3-3, iar alb-albaştrii redevin liderii clasamentului.

200920 viitorul pandurii fcu balan 03

Una peste alta, FC Universitatea Craiova a demostrat tuturor că după primele şase etape de Liga 2 este o echipă care se poate bate la promovarea în Liga 1, şi deşi este o nou promovată în acest eşalon, totuşi are forţa să se ia la trântă cu toate echipele cu pretenţii din divizia secundă.

Astfel că băieţii lui Nicolo Napoli merită încurajaţi pentru modul în care s-au bătut în aceste etape şi este doar meritul lor că partida cu Rapid îi va găsi pe leii din Bănie pe primul loc în clasamentul Ligii 2. Cu multă muncă şi cu o mai mare atenţie în defensivă obiectivul lui FC Universitatea Craiova se poate realiza în vara anului viitor.