Justice for Craiova. FCU a învins pe Ilie Oană, scor 0-1, deși arbitrul le-a făcut un 11 metri cadou ploieștenilor!

FC Universitatea Craiova a învins pe "Ilie Oană" Petrolul și este în continuare liderul Ligii 2.

fcu bucurie

Încet dar sigur suporterii Științei încep să urmărească partidele Universității la televizor cu medicamentele lângă ei, iar acest lucru nu se întîmplă din cauza jocului leilor din Bănie, ci din cauza manierei de arbitraj pe care cavalerii fluierului au început să o aibă față de FC Universitatea Craiova în ultimele jocuri. Dacă la Recea lui Costinel Gugu i s-a anulat un gol perfect valabil, de această dată, pe Ilie Oană arbitrul partidei a demonstrat că această meserie nu este pentru el. Pe toată durata celor 93 de minute de joc Ionel Coza i-a împins pe gazde de la spate, fluierând aproape în permanență pentru elevii lui Viorel Moldovan la mai toate duelurile cu leii din Bănie.

Ionel Coza, și este pentru ultima oară când îi vom pronunța numele acestui arbitru, a vrut să pună cireașa pe tort pentru lupii galbeni, în minutul 82, atunci când Balint, probabil și-a adus minte de sezonul de vară, a plonjat ca în piscină între Diallo și Paramatii. "Prietenul" leilor de pe Ilie Oană atît a așteptat și a arătat punctul cu var fără nicio jenă. Însă Dumnezeu și Ilie Balaci, cel pe care fanii din PS.97 au vrut să îl comemoreze pe 21 octombrie, dar nu au primit acceptul autorităților din Bănie, au vegheat de acolo de sus, iar Beleck a trimis în bară și s-a făcut dreptate pentru Craiova.

baeten

Revenind la jocul de la Ploiești, Dan Vasilică i-a predat o lecție tactică lui Viorel Moldovan de toată frumusețea, așezându-și elevii pe teren perfect. Într-un sistem 4-1-4-1, fostul internațional al României nu a apucat să înțeleagă prea multe din jocul oltenilor, deoarece Baeten a demonstrat că este un jucător peste nivelul Ligii 2 din România. Belgianul a prins în minutul 12 un trasor de la 20 de metri, trecând înainte foarte ușor de Țicu, care s-a oprit direct în vinclul porții spectatorului Kitanov. Ulterior, leii din Bănie au arătat determinare în joc, pregătirea fizică contînd enorm pe toată durata celor 90 de minute. Bălan și Răducanu și-au ajutat foarte mult și defensiv colegii, iar Compagno a fost tancul Științei din avanposturi.

compagno

În minutul 58 al jocului, Albu ar fi putut să ducă scorul la 2-0 pentru FC Universitatea Craiova, dar Kitanov a reușit să respingă cu un ultim efort mingea șutată din lovitură liberă de internaționalul alb-albaștrilor. După ce ploieștenii au ratat lovitura de la 11 metri, min 82, gazdele au mai trecut de două ori pe lîngă egalare, dar oltenii au rezistat și se întorc de la Ploiești cu toate cele trei puncte.

Petrolul Ploiești: Kitanov – Mendoza, Meijers, Huja, Țicu – Ekollo (Balint 62′),  Lax – Bratu  (Constantinescu 62′), Roige (cpt.), Diarra – Buhăescu (Beleck 74′)

Rezerve: R. Avram – Răuță, Poelmans, Saim Tudor, Botic, Matiș
Antrenor: Viorel Moldovan

U Craiova 1948 SA: Popa – Neagu, Paramatti, Diallo, Huyghebaert – Albu – Răducanu (Ciolacu 86), Pop, Baeten, (Stoenac 68) Bălan-Compagno(Raicea 60)
Rezerve: Mogoșanu – Avram, Blidar, Zimța, Al. Munteanu, Ciolacu, Miuțescu
Antrenor: Dan Vasilică