FRF a recunoscut că U Craiova 1948 este continuatoarea Universității Craiova!

FRF a recunoscut că U Craiova 1948 este continuatoarea Universității Craiova!

Încet, dar sigur începe să se facă lumină în lupta pentru palmaresul Universității Craiova.

FB Adrian Mititelu 20

FC U nu a primit licența pentru cupele europene, iar FRF-ul a invocat faptul că nu îi poate acorda licența respectivă deoarece TAS-ul o recunoaște ca și pe continuatoarea Universității adevărate, iar datoriile către foști fotbaliști ai Științei din urmă cu 10-12 ani nu sunt încă achitate.

Fotbal Club Univeritatea 1948 a emis pe pagina oficială a clubului din Bănie următorul comunicat, dar a prezentat și documentele primite de la Federația Română de Fotbal.

FRF a confirmat, în procedura privind licențierea cluburilor profesioniste din România, că, prin deciziile TAS, s-a stabilit definitiv că U Craiova 1948 S.A. este continuatorul de drept al clubului Fotbal Club Universitatea Craiova.

Astfel, în procedura de licențiere UEFA, comisia de licențiere a FRF a respins acordarea licenței UEFA pentru clubul nostru pe motivul sumelor datorate în urma deciziilor TAS. Ulterior, clubul nostru s-a conformat și a obținut licența pentru Liga I"

Anexat aveți copii de pe documentele în cauză.

document 1

document 2

 

document 3

 

document 4